32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

ODBLASKOWA SZKOŁA

ODBLASKOWA SZKOŁA

Troska o bezpieczeństwo naszych dzieci jest obowiązkiem nas dorosłych.
Pamiętajmy, że dziecko uczy się głównie przez naśladowanie. Dobry przykład dawany przez rodziców to podstawa jego późniejszego zachowania.

Nasza szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, dlatego  w nowym  roku szkolnym 2022/2023 bierzemy  udział w konkursie o tematyce bezpieczeństwa na drodze pt. „Odblaskowa szkoła”. Jego celem jest promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających  zagrożenia w ruchu drogowym i zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. W ramach udziału w akcji odbywać się będą intensywne działania realizujące ideę wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe , m.in.:
• Elementy odblaskowe dla dzieci
• Rajd pieszy dla klas I-III
• Konkursy plastyczne   
• Spotkania z policją
• Rajd rowerowy dla klas IV-VIII
• Szkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
• Odblaskowa dyskoteka
• oraz wiele innych.

     
Zachęcamy uczniów i ich rodziny do wzięcia udziału w akcji  Odblaskowej Szkoły.

PAMIĘTAJ!

Po zmroku pieszy zupełnie zlewa się z otoczeniem!

To, że pieszy widzi nadjeżdżający pojazd i znajduje się w zasięgu jego świateł, nie oznacza, że on sam jest widoczny. Po zmroku kierowca zobaczy przede wszystkim znaki i białe pasy na jezdni, a światła samochodów z naprzeciwka mogą dodatkowo ograniczać widoczność. Sylwetki pieszych są ledwo widoczne w ostatnim momencie. Nie nosząc odblasków, pieszy nie tylko naraża się na niebezpieczeństwo, lecz także powoduje stresujące sytuacje dla kierowców.

Piesi są prawnie zobowiązani do noszenia odblasków po zmroku!

To szczególny argument. Wcześniej dzieci poniżej 15 roku życia były objęte tym przepisem, dziś poza obszarem zabudowanym każdy pieszy musi nosić odblaski, kiedy porusza się po drodze, ale warto, by miał je na sobie nie tylko, kiedy idzie poboczem czy jezdnią, lecz także podczas powrotów do domu chodnikiem.

Odblaski dają bezpieczeństwo!

 (a bezpieczeństwo jest ważniejsze niż wygląd)

Dzieci i nastolatki (a czasem nawet dorośli) miewają problem z zakładaniem elementów odblaskowych ze względu na to, że nie pasują do reszty ubrania lub obawiają się oceny ze strony rówieśników. Jednak prawda jest taka, że piesi często mogą mieć wrażenie, że jeśli oni widzą nadjeżdżający samochód, to kierowca z pewnością także ich zobaczy. Wieczorami można spotkać osoby na spacerach, a nawet całe rodziny, które idą poboczem, zupełnie nieoświetlone. Pojawiający się znienacka na drodze piesi bez odblasków mogą spowodować ogromne niebezpieczeństwo, a przede wszystkim  ryzykują swoim zdrowiem i życiem. Dlatego odblaski powinno nosić się na wierzchniej odzieży, najlepiej i z przodu, i z tyłu. 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status