32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

Aktualności Biblioteki

 

OGÓLNOPOLSKIE  WYBORY  KSIĄŻEK  W NASZEJ SZKOLE

 

Informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu bierze udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. W jej ramach kilkaset tysięcy uczniów z całej Polski wybierze swoje ulubione tytuły. Akcja ta, organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i środowisko bibliotek z całego kraju, po raz pierwszy została przeprowadzona w 2015 r. i wzięło w niej udział ponad 450 tys. Uczniów.

W tym roku, włączając się w akcję „Wybory Książek” mamy nadzieję poznać prawdziwe gusty czytelnicze dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Zachęcamy do oddawania głosów już 28 maja 2024r.

Szczegółowych informacji udzielają:

Wiktoria Hryniewicka

Tatiana Skubis

Natalia Pokwap

 

ZMIANY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

 

Jeśli kogoś dziwią zmiany w układzie na bibliotecznych półkach, wyjaśniamy, że są one spowodowane intensywnymi pracami nad okładaniem książek folią samoprzylepną. Dzięki temu nasz księgozbiór zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami i zniszczeniami, a wcześniej naklejone kody kreskowe będą trwałe.

 

W prace te mocno zaangażowały się uczennice z klasy 5., Wiktoria Hryniewicka, Tatiana Skubis i Ola Domagała. Chociaż zadanie to nie należy do łatwych, wymaga bowiem precyzji i cierpliwości, a także umiejętności manualnych, to dziewczyny radzą sobie bardzo dobrze.

NOWOCZESNA BIBLIOTEKA

Współczesna biblioteka szkolna to nie tylko przestrzeń pełna książek, ale także centrum aktywności kulturalnych i edukacyjnych. W wielu dużych bibliotekach, np. miejskich czy wojewódzkich wprowadzone już zostały nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają proces wypożyczania oraz zwrotu książek. Jednym z takich innowacyjnych programów jest MOL, który obecnie wdrażany jest w naszej szkolnej bibliotece.

MOL, czyli “Modern Library System”, to zaawansowany system informatyczny przeznaczony do zarządzania biblioteką. Jego głównym celem jest usprawnienie procesów związanych z organizacją księgozbioru oraz ułatwienie czytelnikom szybkiego dostępu do potrzebnych materiałów. Wprowadzenie tego systemu w szkolnej bibliotece wymaga jednak precyzyjnej pracy i zaangażowania zarówno bibliotekarza, jak i uczniów.

 

Głównym zadaniem zespołu bibliotecznego jest wprowadzenie do systemu MOL każdej książki znajdującej się w zbiorach biblioteki. Proces ten obejmuje wpisanie danych dotyczących każdej pozycji, takich jak tytuł, autor, numer inwentarzowy czy kategoria tematyczna. Ponadto, każda książka musi zostać wyposażona w indywidualny kod kreskowy, który będzie umieszczony na jej okładce. Ten unikatowy kod będzie skanowany przez czytnik elektroniczny podczas wypożyczania książki, co pozwoli na szybkie i sprawniejsze przetwarzanie danych.

Warto podkreślić, że praca nad wprowadzeniem kodów kreskowych aktywnie angażuje uczniów, zwłaszcza starszych członków aktywu bibliotecznego (Wiktoria Hryniewicka, Tatiana Skubis, Ola Domagała). To właśnie oni pełnią ważną rolę w procesie oznaczania książek, dbając o to, aby każda pozycja była poprawnie zarejestrowana w systemie. Dzięki temu uczniowie nie tylko uczą się obsługi nowoczesnych technologii, ale również zdobywają cenne doświadczenie w pracy zespołowej i odpowiedzialności za wspólne cele.

 

LITERACKIE BOMBKI

 

Święta tuż, tuż. W salach lekcyjnych i na korytarzach przybywa bożonarodzeniowych akcentów. W naszej bibliotece również zapanowała świąteczna atmosfera. Zawdzięczamy to klasom: IV, V i VIII, które przygotowały nietypowe ozdoby choinkowe, czyli bombki literackie.  Wiele osób bardzo poważnie podeszło do zadania polegającego na ozdobieniu papierowych bombek odpowiednim motywem literackim: bohaterem, wydarzeniem lub cytatem. Uczniowie wykazali się nie tylko niezwykłą kreatywnością, sprawnością manualną, ale, co najważniejsze, znajomością lektur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Drodzy Uczniowie!

Biblioteka szkolna ma dla Was dobre wiadomości. 11 grudnia dotarła do nas paczka pełna nowych wydań lektur szkolnych wydawnictwa „Greg”. Wszystkie egzemplarze zawierają opracowanie, które zamieszczono na końcu książki. To w nim znajdziecie biografię autora, szczegółowe streszczenie, charakterystykę bohaterów oraz plan wydarzeń. Z kolei czytanie samej lektury ułatwią Wam liczne komentarze wskazujące najważniejsze fragmenty tekstu.

Dzięki sprawnej pracy aktywu bibliotecznego każda książka została już przygotowana do wypożyczenia i zajęła swoje miejsce na półce.

Teraz nowe lektury czekają na swoich czytelników.

 

 

KIERMASZ KSIĄŻEK

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz tanich książek.

W ofercie znajdują się: poradniki, słowniki, bajki, baśnie, wierszyki, komiksy, kolorowanki, łamigłówki, literatura piękna i popularno-naukowa. Wszystkie książki są nowe i pięknie wydane. Chętni mogą je kupić w atrakcyjnych cenach w godzinach pracy biblioteki.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status