Na całym świecie Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia.
W tym roku uczniowie naszej szkoły na znak solidarności z osobami z zaburzeniem ze spektrum autyzmu odbili swoje dłonie, układając je w kształt serca. Każda klasa dowiedziała się, na czym polega to zaburzenie, jakie są cechy charakterystyczne osoby z autyzmem. Dodatkowo na drzwiach każdej klasy zostały przywieszone informacje i ciekawostki dotyczące tego rodzaju zaburzenia, aby uczniowie mogli lepiej zapoznać się z tematem. W końcu hasło brzmi „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, zaświeć się na niebiesko!”
Czym jest autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.
Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat autyzmu zachęcamy zarówno uczniów jak i rodziców do obejrzenia bajki, która w prosty sposób zobrazuje nam jak funkcjonuje osoba z takim zaburzeniem.