32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Na całym świecie Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia.

W tym roku uczniowie naszej szkoły na znak solidarności z osobami z zaburzeniem ze spektrum autyzmu odbili swoje dłonie, układając je w kształt serca. Każda klasa dowiedziała się, na czym polega to zaburzenie, jakie są cechy charakterystyczne osoby z autyzmem. Dodatkowo na drzwiach każdej klasy zostały przywieszone informacje i ciekawostki dotyczące tego rodzaju zaburzenia, aby uczniowie mogli lepiej zapoznać się z tematem. W końcu hasło brzmi „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, zaświeć się na niebiesko!”

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat autyzmu zachęcamy zarówno uczniów jak i rodziców do obejrzenia bajki, która w prosty sposób zobrazuje nam jak funkcjonuje osoba z takim zaburzeniem.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status