32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

ZDROWO JEM, WIĘC WIEM

ZDROWO JEM, WIĘC WIEM

Dnia 24 marca 2023 roku uczniowie klasy drugiej, w ramach udziału w projekcie „Zdrowo jem, więc wiem”, przygotowali samodzielnie w szkole smaczne, pełne witamin kanapki. Były one  nie tylko zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Praca przyniosła wszystkim wiele radości. Dzieci przekonały się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Przed zabraniem się do pracy rozmawialiśmy o tym, jak ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu dziecka, podczas całego dnia w szkole, ma śniadanie. Codzienne wybory produktów spożywanych na śniadanie mają odbicie w zdrowiu dzieci, ich sprawności intelektualnej oraz fizycznej.

Śniadanie to pierwszy posiłek po najdłuższym okresie odpoczynku w ciągu doby, tak więc konieczne jest dostarczenie energii oraz niezbędnych składników pożywienia, aby przygotować organizm do ciężkiej pracy. Nauka to naprawdę ciężka praca.

Szkodliwe dla pracy mózgu i całego organizmu jest spożywanie przez dzieci i słodkich śniadań –Tego typu pożywienie powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie, w wyniku działania insuliny, równie gwałtowny jego spadek. Zaburza to pracę mózgu, który najpierw jest „zalany” energią, a następnie niemalże całkowicie jej pozbawiony, skutkiem czego dziecko ma kłopoty z koncentracją, trudno mu skupić uwagę na słowach nauczyciela, nie przyswaja prawidłowo wiadomości, może przeżywać skrajne nastroje, być pobudzone, nawet agresywne, a za chwilę ospałe i zmęczone.

Pamiętajmy więc, że „Bez zdrowego śniadania nie ma nauczania”!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status