32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

Z WIZYTĄ W GÓRACH STOŁOWYCH

Z WIZYTĄ W GÓRACH STOŁOWYCH

W dniach 28-29 września klasa 7 wraz z opiekunami (p. R. Smaruj i p. E. Maryszewska-Polan) spędziła cudowne chwile w skalnych labiryntach, których nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce – dlatego warto wyruszyć w okolice Gór Stołowych znajdujących się w Kotlinie Kłodzkiej.

W pierwszym dniu czekały na nas atrakcje w Złotym Stoku. Zwiedzaliśmy kopalnię złota przechadzając się jej podziemnymi korytarzami, poznaliśmy jej historię oraz techniki wydobywania i  wywożenia bryłek cennego kruszcu. Mieliśmy wielką przyjemność płynąć podziemnym spływem łodziami w Kopalni Złota oraz zobaczyć w muzeum eksponaty pochodzące ze starej kopalni. Tego dnia wycieczkę zakończyliśmy w miejscowości Wambierzyce, gdzie wstąpiliśmy do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej, wybudowane w latach 1715 -1723. Następnie zmęczeni udaliśmy się do ośrodka, gdzie czekała na nas obiadokolacja, a wieczorem pieczone kiełbaski.

Drugiego dnia po pysznym śniadaniu, czekał nas przejazd do Radkowa, skąd wspinaliśmy się na Szczeliniec Wielki, do samych Błędnych Skał droga jest bardzo przyjemna, około godzinna trasa, przez gęsty buczynowy las, roztaczały się tam piękne niezapomniane widoki. Nasi uczniowie z pewnością zachwycali się fantazyjnymi kształtami kamieni pobudzających wyobraźnię – przypominających głowę konia, psa, sylwetkę słonia, goryla, Sida z bajki ,,Epoka Lodowcowa”, czy  ptaki siedzące w gnieździe, a może jednak to była foczka  albo kokoszka ? Już sama nie wiem 😉

Następnie przechadzaliśmy się między Błędnymi Skałami, gdzie nagrywano film ,,Opowieści z Narnii”. Będąc tam należy uważać i być czujnym, ponieważ można się zgubić. Nie bez powodu nazywają się skalnym labiryntem. Gdyby nie wyraźnie oznaczone przejście, można by z łatwością zgubić drogę w  skalnych korytarzach, przesmykach i szczelinach. Kamienie przybierają tu różne formy, a niektóre skalne przejścia oferują dreszczyk emocji, ponieważ ciężko było się przez nie przecisnąć, w niektórych miejscach należało nawet przykucnąć.

Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej  im. Orła Białego zintegrowali się z klasą 7a ze szkoły z Klucz, którzy razem z nami uczestniczyli w wycieczce. Z piosenką na ustach powrócili do Gminy Klucze. Pytając uczniów- co im się podobało najbardziej, odpowiadali wszystko.

Tekst i zdjęcia: p. Ewelina Maryszewska-Polan

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status