W dniu 28 października 2024 r. z panią Marzanną Waśniowską i panią Marceliną Kamionką wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
O godzinie 8.15 rozpoczęła się nasza podróż. Zatrzymaliśmy się przy trasie, otaczały nas drzewa w barwach jesieni. W słonecznym blasku dotarliśmy do bramy Parku Etnograficznego w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to jedno z tych miejsc w Górach Świętokrzyskich, którego nie można pominąć, ale za to można się poczuć, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Zobaczyliśmy tam zabudowania datowane od XVII w. do pierwszej połowy XX w.
Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy, był zamek w Chęcinach. Weszliśmy na okrągłą basztę, która zachwyciła nas niezwykłą panoramą najstarszych gór w Polsce. Oprócz cudownego widoku mogliśmy zobaczyć lochy, basztę, wieżę więzienną, wóz taborowy, skarbiec i kaplicę, tarcze oraz studnię, do której wrzucaliśmy monety.
Po zwiedzaniu pojechaliśmy do Kielc posilić się przed wejściem na Łysicę- najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Po trudnej wspinaczce pojechaliśmy do pensjonatu, gdzie spędziliśmy noc.
Drugi dzień wycieczki w Góry Świętokrzyskie rozpoczęliśmy spokojnie od śniadania w pensjonacie. Po posiłku spakowaliśmy swoje rzeczy i wyruszyliśmy w drogę.
Naszym pierwszym celem było wejście na Święty Krzyż, znane miejsce o wielkim znaczeniu historycznym i religijnym. Po długiej wspinaczce udało nam się dotrzeć na szczyt. Na Świętym Krzyżu czekała na nas wizyta w klasztorze założonym przez benedyktynów. Wnętrze budowli zrobiło na nas ogromne wrażenie. Przyozdobione kaplice, zabytkowe freski i relikwie nadały miejscu wyjątkowy, podniosły charakter. Dowiedzieliśmy się, że przez wieki klasztor był miejscem modlitwy i schronienia przyciągającym pielgrzymów z całej Polski.
Po zakończeniu zwiedzania klasztoru udaliśmy się do średniowiecznej osady położonej w pobliżu. Mogliśmy zobaczyć, jak ludzie w tamtych czasach żyli i bronili się przed zagrożeniami, jakie mieli zawody oraz jak wyglądało ich codzienne życie. Przewodnik opowiadał także o wierzeniach mieszkańców średniowiecza.
Gdy zakończyliśmy zwiedzanie osady, wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w stronę Jaroszowca.
Dominik Kapuściński
Oliver Solarz
kl. VIII