32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

WAKACYJNA WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ

WAKACYJNA WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ

W dn. 18.07-27.07.br. gościliśmy w Gminie Klucze grupę młodzieży z Niemiec w ramach wakacyjnej wymiany.  Wspólnie z uczniami szkół podstawowych, głównie z Jaroszowca i Bydlina, goście brali udział w warsztatach językowych, sportowych, muzyczno-tanecznych i dziennikarskich. Ponadto wzięli udział w ciekawej prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa przygotowanej przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu, tj.  panie Ewelinę Bączek i Katarzynę Kamionkę oraz Komendanta Komisariatu Policji w Kluczach-  komisarza Jerzego Wilka. Uczniowie zwiedzili także Kraków, gdzie zapoznali się z historią miasta oraz poznali losy mieszkańców podczas hitlerowskiej okupacji.  Wspólne poznanie historii polsko-niemieckiej było też ważnym punktem programu podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

W programie  pobytu nie mogło zabraknąć wspólnego wędrowania po Pustyni Błędowskiej i zwiedzania Róży Wiatrów, zajęć sportowych w nowej hali sportowej w Kluczach, wizyty w Parku Rozrywki „Energylandia”, czy spotkania  z alpakami w Baśnioborze.

Podsumowaniem spotkania młodzieży była  wizyta w Urzędzie Gminy i spotkanie z sekretarzem gminy- panem Danielem Hickiewiczem. Wielu wzruszeń dostarczył wieczór wspomnień, który uświetnił występ Marysi Majewskiej- uczestniczki programu The Voice Kids. Zaproszeni goście, którzy przez lata wspierali ideę współpracy- p. Elżbieta Jaworska- była radna powiatowa i członek zarządu powiatu olkuskiego oraz były dyrektor Gimnazjum w Kluczach, p. Krzysztof Dąbrowski- radny powiatowy oraz członek zarządu powiatu olkuskiego, a także były dyrektor Gimnazjum w Bydlinie,  p. Paweł Milanowski- dyrektor Szkoły Podstawowej w Bydlinie, p. Marzena Wojtacha- zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Bydlinie, p. Mirosław Macek- dyrektor GOK w Kluczach i p. Paweł Feledyk- wieloletni koordynator wymiany młodzieży, chętnie dzielili się swoimi refleksami na temat dwudziestoletniej tradycji spotkań młodzieży z Gminy Klucze i niemieckiego stowarzyszenia Kreisjugendring Kyffhäuserkreis.

Organizatorami tegorocznej wymiany młodzieży byli: p. Violetta Auguścik- dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaroszowcu i p. Iwona Boruń- nauczyciel j. polskiego SP Jaroszowiec.  Wsparcia organizacyjnego udzielili także pracownicy  z SP Bydlin: p. Mariola Smętek- nauczyciel j. niemieckiego, p. Oliwia Stochel i p. Anna Siejka.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy-Młodzieży.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status