32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Również w naszej szkole pani psycholog i pedagog zorganizowały akcję mającą na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Wspólnie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego odwiedziły każdą klasę przekazując najważniejsze informacje na temat tego święta oraz poczęstowały małą słodkością na poprawę samopoczucia.

Czym jest zdrowie psychiczne? Zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie. Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną? Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a w szczególności: -dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie, -prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie -odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast foodów i słodyczy, -podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czas z tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status