32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

Rajd klasy 5.

Rajd klasy 5.

Dnia 16 września 2020 roku nasza klasa 5 wraz z wychowawczynią Paulina Wołowicz wybrała się na rajd pieszy po okolicznych lasach. 

Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą w piękny słoneczny i bardzo ciepły poranek i wyruszyliśmy o godzinie 8:20. Rajd trwał około 3 godzin i skończył się o godzinie 11:15. 

Po wyjściu ze szkoły, ruszyliśmy w kierunku starej kapliczki w Jaroszowcu. Kaplica została wybudowana w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej stał ołtarz polowy, przy którym odprawiane były msze św. dla żołnierzy. Następnie ruszyliśmy w głąb lasu, w kierunku Góry Stołowej, a potem za jej masywem znaleźliśmy się w okolicy dawnej leśniczówki “Stare Gliny”, której fundamenty można dostrzec jeszcze dziś, w drugiej połowie lat 50 XX wieku usytuowano tam kamieniołom. Zakład eksploatuje głównie dolomity, z których wyrabia się nawóz. Wyrobisko jest bardzo głębokie, a swego czasu odkryto tu ciekawe szczątki ryb i gadów z triasu, podobno jedne z ciekawszych nie tylko w skali Polski.

Niestety nie zdążono ich ochronić, a wyrobisko cały czas się rozszerza. Południową granicę terenu wydobycia stanowi bocznica z 1929 prowadząca do kluczewskiej fabryki Velvet ( byłej papierni). Idąc dalej lasem doszliśmy do leśnej kaplicy, a następnie do Maniakówki. Nasz rajd zakończył się po przejściu ok. 10 km. To było dla nas duże wyzwanie… ale daliśmy radę i byliśmy z siebie bardzo dumni.

Add Comment

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status