32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

“LEKCJE O FINANSACH” W WARSZAWIE

“LEKCJE O FINANSACH” W WARSZAWIE

4 i 5 grudnia 2023 r. uczniowie klas VIII, VII, VI oraz V spędzili na dwudniowej wycieczce w Warszawie pod opieką pana Piotra Głąbka, pani Marceliny Kamionki oraz państwa Ingarden z biura podróży Garden Sport. Wycieczka była elementem programu Ministerstwa Finansów “Lekcje o finansach”.

Dzięki uprzejmości i wsparciu pani poseł Agnieszki Ścigaj pierwszym punktem naszej wycieczki był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy uczestnicy musieli przejść przez skomplikowane procedury bezpieczeństwa. Następnie powitała nas pani przewodnik z upominkami dla naszych uczniów, w towarzystwie której mogliśmy zobaczyć Salę Posiedzeń Sejmu i wysłuchać ciekawego wykładu. Budynek zrobił na uczniach ogromne wrażenie. Po opuszczeniu sali udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice, a także zrobiliśmy zdjęcia. Zwiedzanie zakończyliśmy smacznym obiadem w stołówce sejmowej.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Quest Finansowy, który dotyczył najważniejszych instytucji finansowych w stolicy, takich jak Ministerstwo Finansów, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Giełda Papierów Wartościowych, Komisja Nadzoru Finansowego czy Narodowy Bank Polski. W ciekawy sposób przechodząc obok kolejnych instytucji dowiedzieliśmy się, jaka jest ich rola oraz dlaczego jest tak ważna w świecie polskich finansów.

Dzień zakończyliśmy spacerem w stronę Starego Miasta, podziwiając między innymi Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz najbardziej rozpoznawalny symbol stolicy – Syrenkę Warszawską, a wszystko w nocnej, świątecznej odsłonie. W Rynku Starego Miasta odwiedziliśmy także Muzeum Świata Iluzji. Różne ustawienia luster i światła dawały zachwycający efekt, który każdy chciał uwiecznić w swoim smartfonie. Sesjom fotograficznym nie było końca.

Noc spędziliśmy w eleganckim hotelu Holiday Park. Po przyjeździe na miejsce i zakwaterowaniu każdy mógł zjeść przepyszną kolację i zregenerować swoje siły na kolejny dzień pobytu.

Poranek, 5 grudnia, rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego – najbardziej rozpoznawalnego obiektu sportowego w Polsce. Przewodnik pokazał nam płytę boiska z różnych perspektyw, oprowadził nas po strefie zawodniczej, pokazał szatnie, a także pomieszczenie odnowy biologicznej, Press Room czy trybunę VIP. Poznaliśmy mnóstwo zakulisowych ciekawostek, a na końcu podziwialiśmy cały stadion z punktu widokowego. Młodzi fani piłki nożnej nie kryli uśmiechów i emocji na swoich twarzach.

Ostatnim punktem było Centrum Pieniądza NBP, gdzie każdy zaznajomił się z najważniejszymi zagadnieniami ze świata finansów oraz poznał istotę tego, czym jest pieniądz i jaką przebył drogę. Uczniowie mogli zdobyć praktyczną wiedzę związaną z usługami bankowymi, z których korzystamy na co dzień, zasadami bezpiecznego posługiwania się pieniądzem bezgotówkowym oraz innowacjami z zakresu nowoczesnych finansów.
Około 14:30 zjedliśmy smaczny obiad w Jankach pod Warszawą i wyruszyliśmy w drogę do domu.

Wycieczka do Warszawy była podsumowaniem programu “Lekcje o finansach”, w ramach którego uczniowie najpierw wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce finansowej. W klasach 5 i 6 podczas zajęć lekcji matematyki i godziny wychowawczej uczniowie uczyli się, jak dokonywać racjonalnie zakupów, w klasie 7 szukali odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie “czy pieniądz rządzi światem?” natomiast w klasie 8 poznawali różne rodzaje ubezpieczeń.

„Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów”.

Wsparcia udzielili nam także: SG-System Ewelina Góral, państwo Paulina i Damian Kapuścińscy oraz “Klucze” Księgarnia M. Wójtowicz.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status