„Mazurscy w podróży” Agnieszka Stelmaszyk
Bohaterami wszystkich części jest rodzina Mazurskich: Tata („Padre”), Mama („Mamina), babcia Henryka („Bunia”), Jędrek (jest narratorem i twórcą zapisków) oraz kuzynka Marcela.
Autorka świetnie połączyła informacje na temat różnych zakątków odwiedzanych przez rodzinę z szybką akcją. Wszystkie dodatki, które włączyła do książek autorka, takie jak prawdziwe zdjęcia, ciekawostki historyczne lub przepisy, to na pewno coś, co przyciąga uwagę.
Każdy tom jest stylizowany na dziennik z podróży lub wakacyjny pamiętnik, bo Jędrek nie zapisuje tam tylko faktów o zwiedzanych miejscach, ale całe zagadki kryminalne.
Wszystkie książki napisane są tak, żeby się łatwo i szybko czytało. Mnóstwo obrazków, piękne wydanie na pewno ułatwią spotkanie z przygodą.
Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystko jest „podane na tacy”. Trzeba się trochę wysilić, na przykład odczytywać mapy, kojarzyć miejscowości w Polsce lub kraje w Europie i na świecie.
Dodatkowo w każdej części jest zagadka do rozwiązania. Mazurscy tak mają, że dopadają ich różne przygody (zwłaszcza za sprawą „Buni”).
W poszukiwaniu kolejnej części zawędrowałem na Targi Książki w Krakowie, gdzie udało mi się zdobyć autograf autorki w książce z naszej szkolnej Biblioteki.
Maria Michta z klasa III poleca „Martynkę i same niespodzianki”
Autor: Wanda Chotomska
Książka opowiada o trójce rodzeństwa, która na wieść o przyjeździe kuzynki Helenki z Kanady, postanowiła zrobić jej miłą niespodziankę. Rodzeństwo znalazło na strychu konika na biegunach i pomyślało, że to będzie odpowiedni prezent. Konik nadawał się jednak do renowacji. Czy to im się udało? Czy Helenka dostała prezent? Koniecznie musisz przeczytać tę książkę. Gorąco polecam!
BŁAŻEJ SZOTA z klasy 2. poleca: „Dzienniczek Cwaniaczka- Droga przez mękę”
Autor: Jeff Kinney
Książka opowiada o Cwaniaczku, który wyrusza w podróż samochodem. Podczas tej podróży przeżywa wiele przygód.
Najbardziej podobała mi się przygoda z prosiakiem. Mama i najmłodszy brat -Manny idą do cyrku. Po przestawieniu biorą udział w zabawie, która polega na zgadnięciu wagi świni. Najmłodszy brat podał właściwą odpowiedź i okazało się, że nagrodą jest prawdziwy prosiak. Mama nie chciała przyjąć takiej nagrody, lecz pracownik cyrku obstawiał przy swoim. Ostatecznie prosiak znalazł się w aucie i sporo narozrabiał.
Po wizycie w hotelu razem z prosiakiem, pojechali do mini zoo. Tam wycieczka świni się skończyła. Manny nie mógł się pogodzić ze stratą przyjaciela „dwa razy uciekł z kliniki i tata musiał po niego lecieć”.
Polecam tą książkę każdemu, kto lubi humor, ładne ilustracje i wydania niemęczące oczu.
Malwina Szota z kl.2. poleca ”
„Dzienniczek Cwaniaczka-zupełne dno”
Autor i ilustrator: Jeff Kinney
Nie jest to pierwsza część serii, niemniej jednak szybko poznajemy głównych bohaterów. Tytułowy Cwaniaczek wraz rodziną planuje wakacje w kamperze. W każdym odwiedzanym miejscu czekają na nich przygody: piranie, skunksy, niedźwiedzie….
Książkę czyta się szybko, ponieważ jest napisana jak pamiętnik.
Dodatkowo zawiera piękne ilustracje, które na długo zapadają w pamięć.
Malwina Szota z kl.2. poleca ”
Tytuł: „Ulica pazurkowa. Na tropie Ogryzka.”
Autor: Aleksandra Struska-Musiał
Książka ma 64 strony, dużą czcionkę i ładne obrazki.
Podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia u Państwa Kociejków razem z karpiem pojawia się kot. „Puchaty pręgowany rudzielec.” I zostaje na dłużej. Państwo Kociejkowie mieszkali w domu wielorodzinnym i nie każdemu z sąsiadów spodobał się pomysł z meldunkiem kota. Przeciwnicy zostali jednak przegłosowani.
Gdy już wydawało się, że Ogryzkowi nic nie przeszkodzi w długim i szczęśliwym życiu- nagle znika. Sąsiedzi włączają się w poszukiwania. Niestety, po dłuższym czasie nie udaje się go odszukać.
W momencie, gdy mieszkańcy budynku przy ulicy Pazurkowej zdążyli zapomnieć o Ogryzku, ten w magiczny sposób się odnajduje – i okazuje się że ….
Książeczka jest krótka, historia ciekawa, ma też swoją kolejną część.
Malwina Szota z kl.2. poleca ”
Tytuł: „Ra wszechmocny kot detektyw”
Autor: A.B.Greenfield
Książka ma 272 strony.
Przeczytałam ją w 2 dni.
Najbardziej podobał mi się skarabeusz CHERPI, to on podpowiadał rozwiązania tytułowemu bohaterowi,Ra.
„Mój kumpel skarabeusz. Jego imię oznacza również boga stworzenia i odrodzenia, o czym on […] uwielbia mi przypominać.” Cała akcja toczy się w Egipcie, a dotyczy zaginięcia amuletu Wielkiej Królewskiej Małżonki.
Oczywiście na końcu udaje się go znaleźć.
Informuję, że są dostępne również inne przygody kota.
Błażej Szota z kl.2. poleca „Minecraft. Kroniki Woodsword”
Książka dwóch autorów: N.Eliopulos i L. Flowers jest super. Opowiada o przygodach 5 uczniów szkoły Woodsword Middle, którzy za pomocą specjalnej technologii przenoszą się do krainy Minecrafta.
Pierwszy tom „W świecie gry” może być nudny, ponieważ wprowadza czytelnika w świat szkoły i relacji między bohaterami. Jednak kolejne tomy „Noc nietoperzy oraz „Na głęboką wodę” pełne są przygód w samej grze.
Najbardziej podobał mi się fragment opowiadający o ataku zombi. Harper i Mogran stworzyli z dyni i bloków żelaza – żelaznego golema, którego następnie ożywili. Gdy nadszedł moment ataku zombi, stanął on do walki, broniąc bohaterów.
Julia Paletko z klasy 3 poleca „Kicię Kocię w aptece”
Kicia Kocia to super pomysłowa
i ciekawa świata kotka, która bywa w różnych miejscach.
Tym razem odwiedziła aptekę
i dowiedziała się, kim jest farmaceutka, a także co to są medykamenty.
Co jeszcze przytrafiło się Kici Koci
i komu opowiadała o swoich przygodach?
Dowiecie się, wypożyczając książkę z naszej szkolnej biblioteki.
Malwina Szota z klasy 2. poleca
„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownic i Stara Szafa”
To pełen fantazji pierwszy tom sagi C.S. Lewisa o magicznej krainie Narnii i jej opiekunie Aslanie. Rodzeństwo: Piotr, Zuza, Edmund i Łucja spędzają wakacje u krewnego i przypadkiem odkrywają skutą lodem krainę, do której wejście skrywa stara szafa. Pomimo mrozu i śniegu najmłodsza z rodzeństwa spotka tam Pana Tumnusa – prawdziwego fauna. Podczas wspólnej herbatki opowiada on pełną pięknych opisów historię o życiu przed nastaniem Zimy. Niestety, nie wszyscy z rodzeństwa wierzą w jej przygodę. Edmund postanawia na własną rękę ją zweryfikować. Podczas swojej wyprawy spotyka najprawdziwszą Królową Śniegu – Czarownicę w jej pięknych saniach. Nie stosując się do zasady, którą zna każde z dzieci, aby nie ufać nieznajomym, korzysta z poczęstunku Czarownicy i ….
Książka ta pozwala przenieść się czytelnikowi w zaczarowany świat, w którym mieszkają wspaniałe istoty. Takie choćby jak Rodzina Bobrów, Karły, Nimfy oraz „Pan całej puszczy”- Aslan. Lew, syn Władcy-Zza- Morza, którego nadejście zapowiada nastanie wiosny. Tylko on może pokonać Czarownicę i ponownie pogodzić rodzeństwo. Są w tej książce również legendy i niesamowite przepowiednie, jak choćby ta o czterech tronach.
Lektura ta nie jest skierowana tylko do dziewczynek, fanek fantastyki, ponieważ pojawiają się w niej rycerze i prawdziwa bitwa. Pełna zwrotów akcja oraz trzymająca w napięciu fabuła nie od razu ujawnia szczęśliwe zakończenie. Pojedynek Piotra z wilkiem oraz poświecenie się Aslana stanowią tylko część tej historii.
Do samego końca nie wiadomo jak skończą się losy wspaniałej puszczy i czy uda się na dobre przegonić zimę. Ekranizacja powieści dodatkowo pobudza wyobraźnię.
Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać pozostałe przygody rodzeństwa oraz Aslana, polecam również kolejne tomy tej niesamowitej sagi: „Książę Kaspian”, „Podróż Wędrowca do Świtu”, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja”, „Ostatnia bitwa”.
Ignacy Rutkowski z klasy 1 poleca serię
o Franklinie
Franklin to postać z popularnej serii książek dla dzieci. Seria opowiada o przygodach małego żółwia Franklina i jego przyjaciół, którzy razem odkrywają świat i uczą się ważnych życiowych lekcji. Franklin charakteryzuje się ciekawością, wyobraźnią i optymizmem. Razem ze swoimi przyjaciółmi – Ślimakiem, Misiem, Borsukiem, Zającem, i innymi zwierzętami przemierza las, przeżywając wiele przygód i rozwiązując różne problemy. Przed Wami wyjątkowa i niepowtarzalna podróż, w której nie tylko poznacie fascynuję opowieści, ale i porozmawiacie o uczuciach, walce z problemami czy wartości, jaką jest rodzina. Franklin stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych postaci dla dzieci w Kanadzie i na całym świecie.
Wiktoria Hryniewicka z kl. 5. poleca serię
o Emi
„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” to książka, z którą nie można się nudzić. Emi razem z przyjaciółkami zakładają tajny klub superdziewczyn. Ich jedna z zasad brzmi: zero chłopaków, mimo to po jakimś czasie do klubu dołącza Franek. Klub musi się zmierzyć z różnymi zagadkami i problemami, które dzieją się nawet w innym kraju! Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy uda im się rozwikłać trudne sprawy, wypożycz książkę w naszej bibliotece.
„Czarny młyn” poleca Tatiana Skubis z kl.5
Pewnej nocy chłopiec zauważył, że z domu znikają różne rzeczy. Co ciekawe, zniknęli też rodzice, a nawet zwierzęta. Razem z siostrą i przyjaciółmi chłopiec postanowił rozwikłać zagadkę. Dzieci poszły tam, gdzie nikomu nie wolno było wchodzić, czyli do czarnego młyna i tam zobaczyły… coś niewiarygodnego. Rodzice pracowali nad jakimś robotem.
W jakim niebezpieczeństwie będą dzieci, czy ktoś im pomoże w poszukiwaniu przyczyn dziwnych zjawisk? Wypożyczcie tę książkę w naszej bibliotece, a będziecie czytać z zapartym tchem.
Seria o Koszmarnym Karolku
To kolejna seria zabawnych książek o chłopcu, który wciąż psoci, rozrabia i przysparza mnóstwo kłopotów swoim rodzicom. Nie oszczędza też młodszego brata – Doskonałego Damianka, któremu serwuje niebyt miłe niespodzianki.
Książki o tym bohaterze, napisane przez amerykańską pisarkę Francescę Simon znane są na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy książka o Koszmarnym Karolku została wydana w 2002r. Wiele osób zna przygody tego chłopca z filmu fabularnego. Może czas porównać obraz filmowy z jego książkowym odpowiednikiem?
Seria o Filipku
Z Filipkiem nie można się nudzić. Ten łobuziak i wesołek każdego potrafi rozbawić do łez. Niektórzy na pewno stwierdzą, że to nasz polski odpowiednik Mikołajka i będą mieli rację. Trzeba tylko dodać, że Filipek jest o wiele zabawniejszy. Ma genialne pomysły na funkcjonowanie w domu i w szkole. Ciekawski świata i pełen energii, wciąż wpada w tarapaty. Jak sobie wtedy radzi? Sprawdź, sięgając po jedną z książek o Filipku Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.