32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

Aktualności Biblioteki

Wiosna w bibliotece – zielona metamorfoza!

 

Wiosna to czas odnowy i radości, a w naszej szkolnej bibliotece zawitała ona w pełnej krasie! Aktyw biblioteczny już w czwartek z wielkim zaangażowaniem przygotował się na jej powitanie. Dziewczynki: Ala z klasy 3., Kornelia i Nadia z klasy 4., Julia z klasy 5. oraz Wiktoria z klasy 6. postanowiły upiększyć to wyjątkowe miejsce, sadząc kwiaty, które wprowadzą ciepłą, wiosenną atmosferę.

 

 

 

Każdy kwiatek otrzymał swoje imię – w bibliotece zamieszkały teraz Wiesiu, Grażynka, Bożenka, Halinka i Stefania. Sadzenie roślin, nadawanie imion oraz zdobienie doniczek było nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do wspólnego spędzenia czasu i zadbania o przestrzeń, w której tak chętnie czytamy i uczymy się.

Mamy nadzieję, że nowa dekoracja spodoba się wszystkim czytelnikom i sprawi, że odwiedziny w bibliotece staną się jeszcze przyjemniejsze. W końcu książki i rośliny mają coś wspólnego –  potrafią rozwijać i inspirować!

Nowa wystawa w bibliotece szkolnej –  „NASZE BIAŁE KRUKI”

 

 

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy, prezentowanej od 25.02.2025 r.. Tym razem można zobaczyć wyjątkowe, najstarsze książki z naszych zbiorów – prawdziwe „białe kruki”, czyli rzadkie i cenne egzemplarze sprzed ponad stu lat.

Wśród prezentowanych dzieł znajdują się:

📖 Jak Polska za Jagiellonów (1909) – zbiór opowiadań ukazujących życie w Polsce w czasach dynastii Jagiellonów.
📖 Polnische Konversations-Grammatik (1911) – podręcznik gramatyki konwersacyjnej języka polskiego, napisany w języku niemieckim.
📖 O Konstytucji Trzeciego Maja i przyczynach, które ją wywołały (1913) – analiza okoliczności powstania jednej z najważniejszych konstytucji w historii Polski.
📖 O naczelniku Kościuszce (1916) – publikacja poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, jego roli w historii oraz znaczeniu jego działalności.

 

 

 

 

 

To niezwykła okazja, by zobaczyć książki, które przetrwały próbę czasu i wciąż stanowią cenne źródło wiedzy historycznej. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z tym unikatowym księgozbiorem!

 

Walentynki w bibliotece – dzień pełen miłości do książek!

14 lutego szkolna biblioteka zamieniła się w prawdziwie walentynkową przestrzeń – pełną miłości nie tylko do literatury, ale i do dobrej zabawy! Już wcześniej uczniowie mogli podziwiać uroczy wystrój i wystawę książek „Książkowe love”, a także z niecierpliwością czekać na zapowiedzianą niespodziankę.

 

 

Przyszedł wreszcie na nią czas! Ala Mosur z klasy 3., należąca do Aktywu Bibliotecznego, pod czujnym okiem pani bibliotekarki, przygotowała dla uczniów mnóstwo atrakcji. Wszyscy chętnie rozwiązywali walentynkowe krzyżówki, sprawdzali swoją wiedzę w emocjonującym konkursie „Słynne pary literackie”, a na zakończenie zasiedli w bibliotece, by wysłuchać historii o Franklinie i jego walentynkowej przygodzie.

 

 

Opowieść o sympatycznym żółwiku wprowadziła uczniów w ciepły, pełen przyjaźni nastrój. Po lekturze przyszła pora na rywalizację – uczniowie losowali pytania dotyczące książki, a za poprawne odpowiedzi otrzymywali słodkie nagrody.

 

To był dzień pełen emocji, radości i oczywiście książkowej miłości! Wielkie brawa należą się Ali za świetnie przygotowane konkursy i zabawy, a wszystkim uczestnikom – za aktywny udział i wspólnie spędzony czas w bibliotece.

 

 

Już planujemy kolejne literackie wydarzenia!

 

Biblioteka w walentynkowym klimacie!

 

 

 

Zbliżające się walentynki to doskonała okazja, by w naszej szkolnej bibliotece zapanowała wyjątkowa, pełna ciepła atmosfera. Dzięki zaangażowaniu Aktywu Bibliotecznego, w skład którego wchodzą trzy kreatywne uczennice: Wiktoria Hryniewicka kl.6., Julia Smoter kl.5. oraz Ala Mosur kl.3., przestrzeń biblioteki nabrała pięknych barw i romantycznego charakteru.

 

 

Na półkach pojawiły się dekoracje w kształcie serc, które dodają wnętrzu uroku i wprowadzają czytelników w walentynkowy nastrój. Ponadto przygotowana została specjalna wystawa książek zatytułowana „Książkowe love”, która zachęca do sięgnięcia po literaturę pełną emocji, uczuć i niezapomnianych historii miłosnych.

To jednak nie koniec niespodzianek! W czwartek na wszystkich odwiedzających bibliotekę czekają wyjątkowe atrakcje. Co dokładnie? Tego jeszcze nie zdradzamy – warto przyjść i przekonać się samemu!

 

 

 

Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania walentynek w bibliotece. Niech miłość do książek rozkwita!

 

KOCIA  ROZRYWKA  NA  WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Z radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o sześć nowych książek Waldemara Cichonia z popularnej serii o Cukierku! To niezwykle zabawne i ciepłe historie o kocie Cukierku, cieszące się dużą popularnością wśród młodych czytelników.

 

Książki trafiły do naszej biblioteki prosto z Targów Książki w Krakowie, na których był uczeń klasy II – Ignacy Rutkowski. To właśnie on postanowił kupić nowe, nieznane jeszcze wydania przygód Cukierka, przeczytać je, a następnie podzielić się nimi z całą społecznością szkolną. Teraz wszyscy możemy poznać psotne pomysły Cukierka i przekonać się, jakie niesamowite sytuacje mu się przytrafiały.

Dodatkowo, dzięki wsparciu pani psycholog Joanny Zielińskiej, nasza biblioteka może się poszczycić drugim kompletem serii “Wojownicy” – fascynujących opowieści o dzikich kotach, które każdego dnia walczą o przetrwanie i lojalność wobec swojego klanu. Te książki, rozwijające wyobraźnię i pokazujące, jak radzić sobie z wyzwaniami, w naszej szkole cieszą się tak dużą popularnością, że niemal każdego dnia ustawiają się po nie kolejki.

 

 

Serdecznie dziękujemy Ignacemu i pani Zielińskiej za piękną inicjatywę i serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki oraz wypożyczania nowych książek!

 

OGÓLNOPOLSKIE  WYBORY  KSIĄŻEK  W NASZEJ SZKOLE

 

Informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu bierze udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. W jej ramach kilkaset tysięcy uczniów z całej Polski wybierze swoje ulubione tytuły. Akcja ta, organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i środowisko bibliotek z całego kraju, po raz pierwszy została przeprowadzona w 2015 r. i wzięło w niej udział ponad 450 tys. Uczniów.

W tym roku, włączając się w akcję „Wybory Książek” mamy nadzieję poznać prawdziwe gusty czytelnicze dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Zachęcamy do oddawania głosów już 28 maja 2024r.

Szczegółowych informacji udzielają:

Wiktoria Hryniewicka

Tatiana Skubis

Natalia Pokwap

 

ZMIANY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

 

Jeśli kogoś dziwią zmiany w układzie na bibliotecznych półkach, wyjaśniamy, że są one spowodowane intensywnymi pracami nad okładaniem książek folią samoprzylepną. Dzięki temu nasz księgozbiór zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami i zniszczeniami, a wcześniej naklejone kody kreskowe będą trwałe.

 

W prace te mocno zaangażowały się uczennice z klasy 5., Wiktoria Hryniewicka, Tatiana Skubis i Ola Domagała. Chociaż zadanie to nie należy do łatwych, wymaga bowiem precyzji i cierpliwości, a także umiejętności manualnych, to dziewczyny radzą sobie bardzo dobrze.

NOWOCZESNA BIBLIOTEKA

Współczesna biblioteka szkolna to nie tylko przestrzeń pełna książek, ale także centrum aktywności kulturalnych i edukacyjnych. W wielu dużych bibliotekach, np. miejskich czy wojewódzkich wprowadzone już zostały nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają proces wypożyczania oraz zwrotu książek. Jednym z takich innowacyjnych programów jest MOL, który obecnie wdrażany jest w naszej szkolnej bibliotece.

MOL, czyli “Modern Library System”, to zaawansowany system informatyczny przeznaczony do zarządzania biblioteką. Jego głównym celem jest usprawnienie procesów związanych z organizacją księgozbioru oraz ułatwienie czytelnikom szybkiego dostępu do potrzebnych materiałów. Wprowadzenie tego systemu w szkolnej bibliotece wymaga jednak precyzyjnej pracy i zaangażowania zarówno bibliotekarza, jak i uczniów.

 

Głównym zadaniem zespołu bibliotecznego jest wprowadzenie do systemu MOL każdej książki znajdującej się w zbiorach biblioteki. Proces ten obejmuje wpisanie danych dotyczących każdej pozycji, takich jak tytuł, autor, numer inwentarzowy czy kategoria tematyczna. Ponadto, każda książka musi zostać wyposażona w indywidualny kod kreskowy, który będzie umieszczony na jej okładce. Ten unikatowy kod będzie skanowany przez czytnik elektroniczny podczas wypożyczania książki, co pozwoli na szybkie i sprawniejsze przetwarzanie danych.

Warto podkreślić, że praca nad wprowadzeniem kodów kreskowych aktywnie angażuje uczniów, zwłaszcza starszych członków aktywu bibliotecznego (Wiktoria Hryniewicka, Tatiana Skubis, Ola Domagała). To właśnie oni pełnią ważną rolę w procesie oznaczania książek, dbając o to, aby każda pozycja była poprawnie zarejestrowana w systemie. Dzięki temu uczniowie nie tylko uczą się obsługi nowoczesnych technologii, ale również zdobywają cenne doświadczenie w pracy zespołowej i odpowiedzialności za wspólne cele.

 

LITERACKIE BOMBKI

 

Święta tuż, tuż. W salach lekcyjnych i na korytarzach przybywa bożonarodzeniowych akcentów. W naszej bibliotece również zapanowała świąteczna atmosfera. Zawdzięczamy to klasom: IV, V i VIII, które przygotowały nietypowe ozdoby choinkowe, czyli bombki literackie.  Wiele osób bardzo poważnie podeszło do zadania polegającego na ozdobieniu papierowych bombek odpowiednim motywem literackim: bohaterem, wydarzeniem lub cytatem. Uczniowie wykazali się nie tylko niezwykłą kreatywnością, sprawnością manualną, ale, co najważniejsze, znajomością lektur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Drodzy Uczniowie!

Biblioteka szkolna ma dla Was dobre wiadomości. 11 grudnia dotarła do nas paczka pełna nowych wydań lektur szkolnych wydawnictwa „Greg”. Wszystkie egzemplarze zawierają opracowanie, które zamieszczono na końcu książki. To w nim znajdziecie biografię autora, szczegółowe streszczenie, charakterystykę bohaterów oraz plan wydarzeń. Z kolei czytanie samej lektury ułatwią Wam liczne komentarze wskazujące najważniejsze fragmenty tekstu.

Dzięki sprawnej pracy aktywu bibliotecznego każda książka została już przygotowana do wypożyczenia i zajęła swoje miejsce na półce.

Teraz nowe lektury czekają na swoich czytelników.

 

 

KIERMASZ KSIĄŻEK

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz tanich książek.

W ofercie znajdują się: poradniki, słowniki, bajki, baśnie, wierszyki, komiksy, kolorowanki, łamigłówki, literatura piękna i popularno-naukowa. Wszystkie książki są nowe i pięknie wydane. Chętni mogą je kupić w atrakcyjnych cenach w godzinach pracy biblioteki.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status