W przeddzień Wielkiej Nocy, w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – uroczysty apel wielkanocny, który wprowadził całą społeczność w atmosferę refleksji, radości i nadziei, jakie niesie ze sobą święto Zmartwychwstania Pańskiego.
W spotkaniu wzięli udział znamienici goście: ks. Proboszcz Jan Wieczorek, pani Magdalena Moroń – przedstawiciel Urzędu Gminy Klucze, pani Agnieszka Rutkowska -wiceprezes Fundacji CEMEX ” Budujemy Przyszłość”, pani Patrycja Guzik- projektantka mody ekologicznej, zwyciężczyni wielu konkursów dla projektantów Mody Zrównoważonej, prezydium Rady Rodziców- panie Małgorzata Michta, Anna Maduzia i Anita Kasprzyk, dyrektor szkoły- pani Violetta Auguścik, nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie. Ich obecność dodała uroczystości podniosłego, ale i bardzo rodzinnego charakteru.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy II i III pod opieką Pań: Beaty Kruszenko, Marzeny Dąbrowskiej i Katarzyny Kuśmierczyk. Dzieci, z wielkim zaangażowaniem i wdziękiem, przeniosły nas w świat wielkanocnych tradycji i zwyczajów, tych dawnych i współczesnych, przypominając o ich pięknie i głębokim znaczeniu.


„Witajcie goście i widzowie mili, coście się tu dzisiaj licznie zgromadzili…” – tymi słowami rozpoczął się apel, a wraz z nimi zabrzmiały pierwsze nuty piosenki „Są takie święta raz do roku”, która – jak i całość wydarzenia – napełniła serca uczestników wiosenną nadzieją i ciepłem.




Z niezwykłą starannością i radością uczniowie opowiadali o Wielkim Tygodniu, od Niedzieli Palmowej, aż po śniadanie wielkanocne. Piękne recytacje i opisy dawnych zwyczajów – takich jak święcenie palm, przygotowywanie pisanek, koszyczków i wielkanocnych potraw – przeplatały się z wierszami i barwnymi scenkami.


Nie zabrakło również akcentów muzycznych. Wśród wykonywanych utworów znalazły się m.in. „Koszyczek z wikliny”, „Wieziemy tu kogucika”, a także poruszająca wersja znanej pieśni „Alleluja”. Każdy z utworów był małym dziełem – śpiewanym z serca, pełnym emocji, często niosącym wzruszenie i uśmiech.

Cała uroczystość przebiegała na tle pięknej, świątecznej dekoracji, a jej dopełnieniem była multimedialna prezentacja pt. „Wielkanoc”, przygotowana przez uczennicę klasy VIII – Nataszę Dudek. Jej praca nie tylko uświetniła wydarzenie wizualnie, ale również wprowadziła widzów w atmosferę głębszej refleksji nad przesłaniem tych wyjątkowych świąt.
Szczególnym momentem apelu był także radosny akcent związany z tradycją śmigusa-dyngusa. Podczas scenki poświęconej lanym poniedziałkowi, uczniowie – ku uciesze publiczności – symbolicznie „psikali” kolorowymi pisankami, wprowadzając wesoły nastrój i przypominając, że święta to również czas zabawy i uśmiechu.
Na zakończenie, zaproszeni goście zostali obdarowani świątecznymi stroikami – ręcznie wykonanymi przez uczniów. Z kolei wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły otrzymali słodką niespodziankę ufundowana przez Radę Rodziców– czekoladowe jajko, jako symbol radości i odradzającego się życia.
Wspólnym chórem, uczestnicy wykonali także życzenia: „Goście mili, coście się tu zgromadzili,
W wielkanocne święta wszyscy się radujcie i jak tradycja każe – jajkiem poczęstujcie…”


Całe wydarzenie stało się niezwykłą lekcją historii, religii i tradycji – ale przede wszystkim lekcją miłości i wspólnoty. Uroczysty apel wielkanocny był nie tylko hołdem dla polskich zwyczajów, ale również przypomnieniem, że w każdej palmie, każdej pisance i każdej pieśni wielkanocnej tli się przesłanie nadziei, radości i wiary w nowe życie.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia – za obecność, życzliwość i wspólne świętowanie.
Wesołych Świąt!!!