32-310 Jaroszowiec, ul. Kolejowa 18, tel. 32 6457097
Select menu item

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

      W dniu 28 października 2024 r. z panią Marzanną Waśniowską i panią Marceliną Kamionką wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

     O godzinie 8.15 rozpoczęła się nasza podróż. Zatrzymaliśmy się przy trasie, otaczały nas drzewa w barwach jesieni. W słonecznym blasku dotarliśmy do bramy Parku Etnograficznego w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to jedno z tych miejsc w Górach Świętokrzyskich, którego nie można pominąć, ale za to można się poczuć, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Zobaczyliśmy tam zabudowania datowane od XVII w. do pierwszej połowy XX w.

      Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy, był zamek w Chęcinach. Weszliśmy na okrągłą basztę, która zachwyciła nas niezwykłą panoramą najstarszych gór w Polsce. Oprócz cudownego widoku mogliśmy zobaczyć lochy, basztę, wieżę więzienną, wóz taborowy, skarbiec i kaplicę, tarcze oraz studnię, do której wrzucaliśmy monety.

    

Po zwiedzaniu pojechaliśmy do Kielc posilić się przed wejściem na Łysicę- najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.  Po trudnej wspinaczce  pojechaliśmy do pensjonatu, gdzie spędziliśmy noc.

    Drugi dzień wycieczki w Góry Świętokrzyskie rozpoczęliśmy spokojnie od śniadania w pensjonacie. Po posiłku spakowaliśmy swoje rzeczy i wyruszyliśmy w drogę.

    Naszym pierwszym celem było wejście na Święty Krzyż, znane miejsce o wielkim znaczeniu historycznym i religijnym. Po długiej wspinaczce udało nam się dotrzeć na szczyt. Na Świętym Krzyżu czekała na nas wizyta w klasztorze założonym przez benedyktynów. Wnętrze budowli zrobiło na nas ogromne wrażenie. Przyozdobione kaplice, zabytkowe freski i relikwie nadały miejscu wyjątkowy, podniosły charakter. Dowiedzieliśmy się, że przez wieki klasztor był miejscem modlitwy i schronienia przyciągającym pielgrzymów z całej Polski.

  

Po zakończeniu zwiedzania klasztoru udaliśmy się do średniowiecznej osady położonej w pobliżu. Mogliśmy zobaczyć, jak ludzie w tamtych czasach żyli i bronili się przed zagrożeniami, jakie mieli zawody oraz jak wyglądało ich codzienne życie. Przewodnik opowiadał także o wierzeniach mieszkańców średniowiecza.

   Gdy zakończyliśmy zwiedzanie osady, wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w stronę Jaroszowca.

Dominik Kapuściński

Oliver Solarz

kl. VIII

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status